Głos straconego pokolenia

F. Scott Fitzgerald to kultowy dzisiaj amerykański pisarz oraz scenarzysta filmowy. Jego pisarstwo charakteryzowało się rozczarowaniem otaczającej go rzeczywistości i swoistym buntem oraz niezgodą na ówczesny stan świata. Urodzony pod koniec XIX wieku przeżył I wojnę światową, która odbiła się intensywnie na jego światopoglądzie, a ten wybrzmiewał w większej części jego twórczości. Jednocześnie Fitzgerald w dużej mierze skupiał się na rozumieniu moralności pośród amerykańskiej społeczności czy ideach, jakie przyświecały młodemu pokoleniu. Do jego najbardziej popularnego do dzisiaj dzieła zaliczany jest Wielki Gatsby, który przeniesiony został również i na ekrany kinowe.

Od opowiadań do powieści

Fitzgerald ma na swoim koncie pięć powieści, a zarazem o wiele więcej opowiadań, które w Polsce ukazały się pod postacią pięciu złożonych zbiorów. Co więcej światło dzienne ujrzały także i jego listy do córki Francis, nazwane po prostu “Listy do córki”. Jako scenarzysta pisywał dla tak znanych wytwórni jak: Twentieth Century Fox czy Metro-Goldwyn-Mayer. Najsłynniejsza książka Fitzgeralda – Wielki Gatsby – od chwili, gdy została wydana, traktowana była jako głos ówczesnego straconego pokolenia. Młodzi, którzy przeżyli okrucieństwo I wojny światowej zostali napiętnowani nią na zawsze – nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Jednak Wielki Gatsby to jednocześnie powieść bardzo różnorodna i kolorowa. Klasyczne podążanie za amerykańskim snem miesza się z tradycyjnym romansem, opowieścią o przyjaźni, sukcesie, ale i związanym z nimi ogromnym rozczarowaniem. Główny bohater – Jay Gatsby – poprzez ślepy kult pieniądza coraz bardziej się zatraca. Sukces finansowy nie daje wyczekiwanego spokoju duszy, przyjaźnie okazują się nic nie warte, a miłość rozpływa się w powietrzu przegrywając walkę z obłąkańczą chęcią sukcesu.

Tragedia do dziś aktualna

Bez dwóch zdań Wielki Gatsby to książka tragiczna, w której ślepe zapatrzenie – czy to w ukochaną czy to w stronę pieniądza – przynosi jedynie straszny koniec. Fitzgerald poza świetnym wyczuciem charakterologii bohaterów, kreuje świat tak barwny i żywy, że czytelnik ma wrażenie, jakby ten znajdował się na wyciągnięcie jego ręki. Historia ma miejsce w latach 20. XX wieku, a pierwsze strony przepełnione są radością i wdzięcznością, za które odpowiada zakończenie wojny. Jednak im dalej w świat Fitzgeralda się zagłębiamy, tym mocniej dają o sobie znać demony przeszłości bohaterów. Jedna z lepszych lektur zeszłego wieku.

Tło zdjęcie utworzone przez Dragana_Gordic - pl.freepik.com